„A világ legolcsóbb és legtartósabb eleme” állítja a hamulámpa alkotója.
A lámpa működésének elve, hogy a hamuban lévő fémek sói reakcióba lépnek az alumíniummal. Az alumínium felületén egy só réteg keletkezik és az alumínium bomlása közben elektromos áram szabadul fel, cellánként 1,2-1,3 V.
A lámpa kiváló áramszünet esetén, sátorozáskor, éjjeli pecázáskor, fényerejétől függően alkalmas éjszakai világításnak lakásba, irányfénynek autóbeállóhoz, vagy akár temetőbe örökmécsesnek.
Hozzávalók:
- szigetelő tároló
- alumínium lemez (negatív)
- rézdrót (pozitív)
- fahamu
- kevés víz
- LED fényforrás (a rövid lába a negatív – az alumínium húzza a rövidebbet)
Összeállítás:
- a szigetelő tároló méretének megfelelő alumíniumot méretre vágunk, érdesítjük egy kicsit
- az egyik oldalára rézdrótot erősítünk
- beletesszük a tárolóba és elhelyezzük úgy, hogy sorban legyenek a cellák
- megtöltjük hamuval a tárolót, tömörítjük egy kicsit (ekkor már halványan világít a LED)
- megnedvesítjük a hamut mindegyik cellában egy kevés vízzel
- kb. 15 mp, és a LED már fényesen világít
Fontos:
Az alumínium térfogata kisebb, mint a belőle keletkező fémsó!
Az üvegtárolót szétrepesztheti két hónap után! Legegyszerűbb a PET-palack!
Piros LED-hez min. 2 cella ajánlott, 3-4 db, Kék LED-hez min. 2 cella ajánlott, 3-4 db, Fehér LED-hez min. 3 cella ajánlott, 4-6 db.
Amikor már nagyon halványan világít a LED, az alumíniumról lekaparjuk a követ egy csavarhúzóval (letisztítjuk az alumíniumot) és bevizezzük a hamut (mintha új lenne, újra világít).
Ha az alumínium elbomlott, letörjük a csonkról, és visszanyomjuk a hamuba és megnedvesítjük. Így újabb hónapig fog világítani. De ha van frissebb hamu, cserélhetjük azt is. Ha van még hely a cellában, tölthetünk még rá hamut.
A lámpa kikapcsolása egy kicsit trükkös, mivel nincs kapcsolóval ellátva.
Az alumíniumot ki kell venni, vagy a hamuját kiürítve tárolhatjuk korlátlan ideig. Újabb használatkor az alumínium belső oldalát karcoljuk meg. Ezután már csak hamuval és egy kis vízzel kell megtölteni.
A élettartama külső hatásoktól függően:
- nedvesen minimum 2 hónapig üzemel (tesztelt), utána halványabban világít, +2-3 hónapot
- szárazon kb. 24 hónap, de kicsit kevesebb fényerővel (4 nap után erősebben kezd világítani)
Érdekességek az alkotótól:
- Ha a cellába nagy mennyiségű alumínium lemezt teszünk (spirál alakba) és sok vizet a hamura, a cella hőt is termel, kb. 35-40°C két napig, és közben, amíg áramot termel, a vizet elbontja hidrogénre és oxigénre.
- A cellát készíthetjük dobozos sör vagy üdítő alumínium dobozából, ezt kell belül kavicsokkal összerázni, érdesíteni, megtölteni hamuval. Kevés vízzel megnedvesítjük, beledugunk egy rézdrótot. Rövidebb élettartamú a vékony lemez miatt.
- Ha szakaszos kapcsolással zárjuk az áramkört, meglepően nagy áramerősséget produkál a cella, hiszen a lemezek nagy felületüknek köszönhetően kondenzátorként is viselkednek. Tranzisztoros vezérléssel kevesebb cella is elég.
- Rövidzárra a cella teljesen érzéketlen, nem merül le. Több napos zárlat esetén is ugyanúgy működik. Csak a vizet bontja a hamuból gyorsabban.
- Csak csapvízzel megtöltve a cellákat, kb. 3-4 óráig halványan világít a LED.
- Működik huzamosabb ideig -15°C-on és + 60°C-on is.
Sajnos a lámpáról képeket nem találtam, de remélem azoknak, akik jártasak ebben a témakörben, azoknak nem esik majd nehezükre elkészíteni.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése