Egy kis odafigyelés elegendő ahhoz, hogy takarékoskodjunk a villamos energiával. Íme pár apró lépés ahhoz, hogy több forint maradjon a zsebünkben.
Hogyan takarékoskodjunk a világítással és az elektromos készülékekkel?
Világítás:
- Lehetőség szerint használjunk természetes világítást, csak akkor kapcsoljuk fel a lámpát, ha szükséges. Világos falak, függönyök visszaverik a fényt, így később kell lámpát gyújtani. Csak ott világítsunk, ahol éppen vagyunk, a többi helyiségben ne égjen feleslegesen a lámpa.
- A kompakt fénycsöveket és LED-ek vásároljunk, melyeknek alacsonyabb a fogyasztása. A villanykörték gyártását 2012 szeptemberétől beszüntetik.
- A fényerő-szabályozóval beállíthatjuk, hogy mindig csak annyira legyen világos, amennyire épp szükségünk van.
Elektromos berendezések, elektromos hálózat:
- Gyakran tisztítsa a lámpaburákat, hogy több fényt árasszanak.
- Elektromos berendezéseink készenléti üzemmódban is fogyasztanak. Ezért ne használjuk azt. Ha valamennyi működő készüléket kikapcsolunk, évente több ezer forintot is megtakaríthatunk. Ha elutazunk, húzzuk is ki a falból a készülékeket (számítógépet, televíziót).
- Ha már feltöltötte a telefonját, húzza ki a töltőt.
- Ajánlott átvizsgáltatni az elektromos hálózatot, mert a nem megfelelő vezeték vagy a rossz kötés felmelegszik, ezzel feleslegesen fogyasztja az áramot.
- Életmódunkkal is tudunk takarékoskodni, ha korábban fekszünk, rövidebb ideig kell világítani, és még egészségesebbek is leszünk, hiszen az éjfél előtti alvás sokkal pihentetőbb.
- A nyári melegben a légkondicionáló berendezések sokat fogyasztanak, 1 Celsius-fokkal való hűtés kétszer annyi energiát emészt fel, mint ugyanennyi fűtés. Külső árnyékolókkal, éjszakai szellőztetéssel megelőzhető otthonunk túlmelegedése. A jó helyre ültetett lombhullató fa és a házat befutó vadszőlő télen beengedi a napfényt, amíg nyáron árnyékot vet, óvja épületeinket a túlzott fölmelegedéstől.
Konyhai tippek az energiatakarékosságra:
- A villanytűzhelyen másként kell főzni, mit a gázon. hamarabb érdemes elzárni, mivel, amíg a készülék hűl, addig még fő rajta az étel.
- Az edény alja síkfelületű legyen, hogy hatékonyabb legyen a hőátadás.
- Érdemes kuktában főzni, mert hamarabb elkészül benne az étel.
- A vízforralóban mindig pont annyi vizet melegítsen, amennyire épp szüksége van. Olcsóbb a főzéskor használt vizet vízforralóban fölmelegíteni, mint a tűzhelyen.
- A, A+, A++ energetikai minősítésű háztartási gépeket vásároljon.
- Mosogató géppel energiatakarékosabb a mosogatás, mint kézzel, de mindig csak akkor indítsa be a készüléket, amikor a mosatlan már megtelíti.
A fent említett tippek gyakori használata segít, hogy a tudatos energiafogyasztás rutinná váljon.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése